Tillbaka

Blixt och dunder 29.7

Det var en verklig blixt- och dunderföreställning i Sherwoodskogen på torsdag kväll 29.7! Naturen stal huvudrollen, men Raseborgs Sommarteaters Robin Hood-gänget trotsade vädrets makter, och publiken på drygt 700 personer satt till största del kvar trots ösregn och åskbyar.
Nästan hela första akten var det ljuvligt sommarväder, men kl. 20 satte den första regnskuren in och höll på till pausen. Under pausen var det uppehåll i regnandet, men det var bara lugnet före stormen, som satte in med full styrka just när andra akten körde igång. Regnet öste ner i ca 20 minuter innan det sakta började avta. Trots regnet fungerade ljudtekniken bra, men tidvis överröstades replikerna av dånande åskmuller, och kvällshimlen över borgruinen upplystes av ett halvdussin spektakulära blixtar, som nog drog bort en hel del av uppmärksamheten från scenen.
Till slut gav regnet ändå med sig, och i avslutningssången kunde alla sjunga: "ännu får man skratta och va' glad..."

Musikalen Robin Hood på Raseborgs Sommarteater har nu (30.7) setts av drygt 12.600 personer. Den sammanlagda publiksiffran väntas stiga till över 14.000 personer, då två föreställningar av musikalen Robin Hood ännu återstår, lördag 31.7 och söndag 1.8 kl. 17.00.

Spelplan och biljetter